Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zničí kapitalismus demokracii nebo demokracie kapitalismus?

21. 12. 2014 11:16:18
S tím související otázku, zda kapitalismus zničí intelektuály nebo naopak, si klade článek v Parlamentních listech ze dne 20. 12. Je přeexponovaná, příliš vyhrocená: dokud a pokud tu lidstvo bude, bude i kapitalismus a budou i intelektuálové. Základní otázka by proto podle mne měla znít: nakolik dnes kapitalismus ničí demokracii?

Nejdřív výtah z článku: "...Není přitom tajemstvím, že o kapitalismu se v poslední době hodně mluví i píše. Ozývají se totiž hlasy, že stojí na svém konci, že přijde jeho kolaps (stejně jako kolaps celé civilizace). Odborníci si pak lámou hlavu nad tím, co přijde po něm... Pravdou je, že stále dostupnější a komplexnější vzdělání dává vzniknout celé nové společenské vrstvě, která dříve v takové míře neexistovala. Jde o vrstvu intelektuálů – tedy přemýšlivých lidí, kteří často investovali nemalou energii, čas i peníze do vědění a očekávají za to náležitou odměnu. Jenomže ne každý se jí dočká, mnozí často prohrají na otevřeném trhu s podnikateli, obchodníky a někdy i řemeslníky. I proto řada intelektuálů považuje prý kapitalismus jako společenský systém za zoufale zastaralý a přejí si, aby došlo k jeho změně... Ozývají se například názory, že smysl má mluvit o staré střední třídě a nové střední třídě. Do té první patří ti, co vyrábějí nebo prodávají něco konkrétního, do druhé skupiny pak ti, co operují s něčím, co by se dalo nazvat jako symboly. Tedy novináři, psychologové, konzultanti, učitelé či různé celebrity. Tato nová střední třída je výrazně liberálnější v otázkách životního stylu a výrazně socialističtější v politických a ekonomických otázkách... Před dvěma lety vydal americký sociolog Charles Murray knihu v českém překladu V rozpadu (Coming Apart). Podle jeho závěrů prochází jakási dělící čára mezi nejbohatšími 5 procenty populace, kteří tvoří novou vyšší třídu a zbytkem společnosti. Tato nová vyšší třída se skládá podle Murraye z rodin, jejichž příslušníci pracují na klíčových postech v politice a státní správě, vydělávají nejvíce peněz (zejména, jsou-li kapitáni korporací či specialisté) anebo působí v nejvlivnějších médiích. Nejedná se tedy o všechny, co vykonávají intelektuální práci, ale o jejich pouhou část. Příslušníci této nové třídy žijí v uzavřených vilových čtvrtích, mají vlastní specifické koníčky, specifický životní styl i jídelníček. Nekouří, jsou obvykle vzdělanější než ostatní a také zdravější a pracovitější. Méně často se rozvádějí a více než 95 procent z nich žijí v úplných rodinách s otcem a matkou... Tato vyšší třída nemá zájem na podpoře podnikání a vzniku nových firem – nárůst jejich počtu by totiž znamenal, že by mohli zbohatnout i lidé z nižších tříd, vytvořili by eventuálně i konkurenční skupiny a navíc by se jako zbohatlíci mohli chtít stěhovat do luxusních čtvrtí..."

Můj (česko)americký přítel I. Ř. mi k tomu napsal komentář: "...Zrovna včera jsem se díval na dokumentární film o krizi z roku 2008, jak ji vyvolala naše bankovní elita, ti arogantní hrabivci, podporovaní neméně arogantními učenci ekonomie ze špičkových univerzit. Murray je jeden z nejlepších sociologů a kulturologů vůbec, a taky ho kvůli tomu nenávidí celá levice, protože se opírá o empirická fakta a ne nějaké narrativy rozbředlého marxismu... Jinak je ale jasné, že dochází k něčemu jako korporatizaci politiky spojené s plíživou sociální feudalizací. Nevzpomínáš si, jak jsem ti vykládal, že jsem byl u Googlu v San Jose a pozoroval ten kontrast manikurovaných zahrad a špičkové průmyslové architektury s armádou mladých nezkušených absolventů, kteří vymýšlejí úžasné způsoby zotročování spotřebitelů, toho areálu postmoderní ajťácké bubliny jen asi dvacet kilometrů od středu města, které se ekonomicky jen tak tak drží nad vodou, přičemž na konci betonové cyklostezky na jih od města žijí bezdomovci pod mosty dálniční křižovatky u potoka ve stanech, u kterých je přenosný záchod z plastu? A to máš superbohatou část pobřežní Kalifornie s nejštědřejšími sociálními vymoženostmi, kvůli kterým je tento stát už léta na pokraji bankrotu... Je jasné, že hyperbaroni informační technologie spolu s externími apoštoly drtivého manažmentu, výrobci konzumní zábavy se všemi těmi -many a takzvanými realitními programy, prodejnými politiky a záludnými bankéři usilovně pracují na tom, aby potopili i zbytky západních středních vrstev a udělali z nás všech masy, masy a automasy s vymydlenými mozky..."

Můj komentář: Měni se tu trochu má či česká představa o intelektuálech, kteří spíše nedbají na svůj osobní majetek a plní svůj hlavní úkol, kterým je pokud možno poznávat pravdu a upozorňovat na ni veřejnost. Je tu tedy nová skupina či skupiny "zazobaných intelektuálů s vymydlenými mozky". Intelektuály, kteří výrazně upozornili na meze a negativní stránky kapitalismu, aniž by ho ovšem odmítali, byli naposledy Zelení, u nás reprezentovaní (masarykovcem) Václavem Havlem, (politologem a religionostou) Ondřejem Liškou, Eliškou Wagnerovou, Václavem Láskou aj. Zelení vyvolali revoluci srovnatelnou s reformací: zatímco reformace obrátila pozornost ideologů od boha k člověku, Zelení ji obrátili k přírodě a Zemi. Jistě, stejně jako zpočátku Havel, byli nezkušení a nadělali řadu chyb, ale v zásadě jim šlo a dodnes jde o poctivou věc. Proto byli a dodnes jsou naší nejméně zkorumpovanou politickou stranou. Přínos Zelených je snad nejlépe vystižen v Chartě evropských Zelených z r. 2006:

http://europeangreens.eu/euroarchive/fileadmin/logos/pdf/pdf_charter/European_Green_Charter_Czech.pdf

Autor: Bohumil Sláma | neděle 21.12.2014 11:16 | karma článku: 8.45 | přečteno: 691x


Další články blogera

Bohumil Sláma

Co má hilsneriáda společné se sobotkiádou

Věřím, že naprostá většina diváků, kteří sledovali první díl televizního filmu Zločin v Polné, ho pochopili správně: šlo o zápas zdravého rozumu s rozumem nezdravým, mýtickým, demagogickým a uchylujícím se ke lžím.

7.2.2016 v 9:32 | Karma článku: 11.66 | Přečteno: 883 | Diskuse

Bohumil Sláma

Antisemitismus a antisemitismus

V Hořejšových Toulkách českou minulostí jsem našel pouze dvě chyby: že Havlíček byl antisemita a že Smetana měl pravděpodobně lues.

15.1.2016 v 12:50 | Karma článku: 11.12 | Přečteno: 475 | Diskuse

Bohumil Sláma

V čem mají muslimové pravdu: Milan Lasica nám všem, zejména našim „elitám“

Islám sice navázal na judaismus a křesťanství, ale v mnohém je opravil, byl ve své době pokrokový, a proto se muslimové na judaismus i křesťanství od počátku dívali a dodnes dívají přezíravě, mnozí pohrdavě.

13.1.2016 v 12:38 | Karma článku: 35.52 | Přečteno: 2515 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Ty mobily nám byl čert dlužnej!

Tak jsem se dočetla, že se má zpřísnit sankce za telefonování za volantem a vůbec má dojít k novele přestupkového zákona a zákona o provozu na pozemních komunikacích.

25.9.2018 v 7:07 | Karma článku: 6.71 | Přečteno: 110 | Diskuse

Ladislava Šťastná

Jak to vnímám já: Vratné vajgly

Onehdá jsem někde zaslechla jak je moře plné plovoucích nedopalků, které se do něj dostaly. No, asi takto. Byla jsem u moře naposledy před cca 9 lety ve Francii v Cannes.

24.9.2018 v 20:20 | Karma článku: 17.48 | Přečteno: 516 | Diskuse

Karel Trčálek

Česko zasáhla vichřice, lámala české stromy a každému je to fuk!

Napsal už tady někdo o tom, že tisíce lidí kvůli vichřici zůstaly bez proudu, nebo že dokonce ani nejezdily vlaky? Nebo napsal někdo o tom, že ten člověk bez proudu je on, nebo že vlak, kterým chtěl někam jet, nejel?

24.9.2018 v 18:37 | Karma článku: 15.63 | Přečteno: 559 | Diskuse

Jana Slaninová

Děsně nekorektně: Víte, co se stane až všichni afričtí migranti dostanou mořskou nemoc?

Zblednou. Budou k nerozeznání od domorodců v Evropě a místo imigrace, nastane infiltrace! Potom ovšem může nastat fáze dvě. V Evropě nebude k hnutí, bílí migranti se nahrnou do plavidel a hrrr do Afriky. Tam se opálí...

24.9.2018 v 18:10 | Karma článku: 21.58 | Přečteno: 968 | Diskuse

Libuse Palkova

Prezidentovo letní sídlo

Zámek v Lánech je od roku 1921 oficiálním letním sídlem našich prezidentů, ale veřejnosti jsou interiéry přístupné pouze při výjimečných příležitostech. A jedna taková nastala letos v září, tak jsem se tam vydala a fotila.

24.9.2018 v 17:32 | Karma článku: 14.41 | Přečteno: 635 | Diskuse
Počet článků 512 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1064

Psycholog, polyhistor, publicista a spisovatel; zakladatel dobročinného vydavatelství Atelier 89, autor knih Milostné koláže, Základy muškaření a Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, editor knihy K.H.B. a T.G.M o svobodném myšlení, spoluautor knih Tomáš G. Masaryk, neomodernismus a Charta 2012 a Věrni zůstaneme. Články publikuje nejčastěji na Aktuálně.cz.

Najdete na iDNES.cz