Zničí kapitalismus demokracii nebo demokracie kapitalismus?

21. 12. 2014 11:16:18
S tím související otázku, zda kapitalismus zničí intelektuály nebo naopak, si klade článek v Parlamentních listech ze dne 20. 12. Je přeexponovaná, příliš vyhrocená: dokud a pokud tu lidstvo bude, bude i kapitalismus a budou i intelektuálové. Základní otázka by proto podle mne měla znít: nakolik dnes kapitalismus ničí demokracii?

Nejdřív výtah z článku: "...Není přitom tajemstvím, že o kapitalismu se v poslední době hodně mluví i píše. Ozývají se totiž hlasy, že stojí na svém konci, že přijde jeho kolaps (stejně jako kolaps celé civilizace). Odborníci si pak lámou hlavu nad tím, co přijde po něm... Pravdou je, že stále dostupnější a komplexnější vzdělání dává vzniknout celé nové společenské vrstvě, která dříve v takové míře neexistovala. Jde o vrstvu intelektuálů – tedy přemýšlivých lidí, kteří často investovali nemalou energii, čas i peníze do vědění a očekávají za to náležitou odměnu. Jenomže ne každý se jí dočká, mnozí často prohrají na otevřeném trhu s podnikateli, obchodníky a někdy i řemeslníky. I proto řada intelektuálů považuje prý kapitalismus jako společenský systém za zoufale zastaralý a přejí si, aby došlo k jeho změně... Ozývají se například názory, že smysl má mluvit o staré střední třídě a nové střední třídě. Do té první patří ti, co vyrábějí nebo prodávají něco konkrétního, do druhé skupiny pak ti, co operují s něčím, co by se dalo nazvat jako symboly. Tedy novináři, psychologové, konzultanti, učitelé či různé celebrity. Tato nová střední třída je výrazně liberálnější v otázkách životního stylu a výrazně socialističtější v politických a ekonomických otázkách... Před dvěma lety vydal americký sociolog Charles Murray knihu v českém překladu V rozpadu (Coming Apart). Podle jeho závěrů prochází jakási dělící čára mezi nejbohatšími 5 procenty populace, kteří tvoří novou vyšší třídu a zbytkem společnosti. Tato nová vyšší třída se skládá podle Murraye z rodin, jejichž příslušníci pracují na klíčových postech v politice a státní správě, vydělávají nejvíce peněz (zejména, jsou-li kapitáni korporací či specialisté) anebo působí v nejvlivnějších médiích. Nejedná se tedy o všechny, co vykonávají intelektuální práci, ale o jejich pouhou část. Příslušníci této nové třídy žijí v uzavřených vilových čtvrtích, mají vlastní specifické koníčky, specifický životní styl i jídelníček. Nekouří, jsou obvykle vzdělanější než ostatní a také zdravější a pracovitější. Méně často se rozvádějí a více než 95 procent z nich žijí v úplných rodinách s otcem a matkou... Tato vyšší třída nemá zájem na podpoře podnikání a vzniku nových firem – nárůst jejich počtu by totiž znamenal, že by mohli zbohatnout i lidé z nižších tříd, vytvořili by eventuálně i konkurenční skupiny a navíc by se jako zbohatlíci mohli chtít stěhovat do luxusních čtvrtí..."

Můj (česko)americký přítel I. Ř. mi k tomu napsal komentář: "...Zrovna včera jsem se díval na dokumentární film o krizi z roku 2008, jak ji vyvolala naše bankovní elita, ti arogantní hrabivci, podporovaní neméně arogantními učenci ekonomie ze špičkových univerzit. Murray je jeden z nejlepších sociologů a kulturologů vůbec, a taky ho kvůli tomu nenávidí celá levice, protože se opírá o empirická fakta a ne nějaké narrativy rozbředlého marxismu... Jinak je ale jasné, že dochází k něčemu jako korporatizaci politiky spojené s plíživou sociální feudalizací. Nevzpomínáš si, jak jsem ti vykládal, že jsem byl u Googlu v San Jose a pozoroval ten kontrast manikurovaných zahrad a špičkové průmyslové architektury s armádou mladých nezkušených absolventů, kteří vymýšlejí úžasné způsoby zotročování spotřebitelů, toho areálu postmoderní ajťácké bubliny jen asi dvacet kilometrů od středu města, které se ekonomicky jen tak tak drží nad vodou, přičemž na konci betonové cyklostezky na jih od města žijí bezdomovci pod mosty dálniční křižovatky u potoka ve stanech, u kterých je přenosný záchod z plastu? A to máš superbohatou část pobřežní Kalifornie s nejštědřejšími sociálními vymoženostmi, kvůli kterým je tento stát už léta na pokraji bankrotu... Je jasné, že hyperbaroni informační technologie spolu s externími apoštoly drtivého manažmentu, výrobci konzumní zábavy se všemi těmi -many a takzvanými realitními programy, prodejnými politiky a záludnými bankéři usilovně pracují na tom, aby potopili i zbytky západních středních vrstev a udělali z nás všech masy, masy a automasy s vymydlenými mozky..."

Můj komentář: Měni se tu trochu má či česká představa o intelektuálech, kteří spíše nedbají na svůj osobní majetek a plní svůj hlavní úkol, kterým je pokud možno poznávat pravdu a upozorňovat na ni veřejnost. Je tu tedy nová skupina či skupiny "zazobaných intelektuálů s vymydlenými mozky". Intelektuály, kteří výrazně upozornili na meze a negativní stránky kapitalismu, aniž by ho ovšem odmítali, byli naposledy Zelení, u nás reprezentovaní (masarykovcem) Václavem Havlem, (politologem a religionostou) Ondřejem Liškou, Eliškou Wagnerovou, Václavem Láskou aj. Zelení vyvolali revoluci srovnatelnou s reformací: zatímco reformace obrátila pozornost ideologů od boha k člověku, Zelení ji obrátili k přírodě a Zemi. Jistě, stejně jako zpočátku Havel, byli nezkušení a nadělali řadu chyb, ale v zásadě jim šlo a dodnes jde o poctivou věc. Proto byli a dodnes jsou naší nejméně zkorumpovanou politickou stranou. Přínos Zelených je snad nejlépe vystižen v Chartě evropských Zelených z r. 2006:

http://europeangreens.eu/euroarchive/fileadmin/logos/pdf/pdf_charter/European_Green_Charter_Czech.pdf

Autor: Bohumil Sláma | neděle 21.12.2014 11:16 | karma článku: 9.55 | přečteno: 696x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Katerina Kaltsogianni

Mám hlad!

Stojím u dveří české kamarádky a ona po mě hází stopky se zbytky jahod, které jedla. Tekly mi sliny, protože jsem měla hlad. Byli jsme tak chudí, že jahody nebo pomeranč byl pro nás nedosažitelný. Ten den jsem vyspěla.

16.2.2019 v 9:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Dáša Stárková

Poslední rok cítka

Jsem asi divná, ale nijak to neprožívám, ani předtím čtyřicet. Proč taky. Vrásky ani celulitida nezmizí, zadek se nezmenší, prsa ne-pushupnou, roky ani kila neubudou a holt nosím brýle na blízko. Nemládnu, ale stará se necítím.

16.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martina Studzinská

Vážená profese

Poslední dobou se hodně píše o tom, že školy stárnou. Průměrný věk učitele je přibližně kolem padesátky. Mladí se do školství příliš nehrnou. Není divu, jejich pracovní podmínky nejsou právě nejluxusnější. Jak tomu bývalo dřív?

15.2.2019 v 21:01 | Karma článku: 15.14 | Přečteno: 398 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Život sám to vždy zařídí nejlíp

Asi každý zažil dobu, kdy ho život více či méně drtil. Když se za tím člověk ohlédne zpět, s prožitou zkušeností, může pochopit, co mu to „drcení“ dalo.

15.2.2019 v 20:42 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 193 | Diskuse

Pavel Vrba

Zaplať, nebo se to všichni dozvědí

Dnešní den začal jako každý jiný. Tedy až do doby, kdy mi jeden známý oznámil, že se dostal do svízelné situace. Obdržel totiž informaci, že je sledovaný a pokud nezaplatí, všichni se dozvědí, choulostivé informace i intimní.

15.2.2019 v 18:50 | Karma článku: 23.60 | Přečteno: 1199 | Diskuse
Počet článků 512 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1065

Psycholog, polyhistor, publicista a spisovatel; zakladatel dobročinného vydavatelství Atelier 89, autor knih Milostné koláže, Základy muškaření a Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, editor knihy K.H.B. a T.G.M o svobodném myšlení, spoluautor knih Tomáš G. Masaryk, neomodernismus a Charta 2012 a Věrni zůstaneme. Články publikuje nejčastěji na Aktuálně.cz.

Najdete na iDNES.cz