Jak se dá onálepkovat i slovo kavárna

15. 12. 2015 18:58:47
Když jsem v článku pro Aktuálně.cz (Názory, http://blog.aktualne.cz/blogy/bohumil-slama.php?itemid=26497) přiřadil našeho nynějšího prezidenta spolu s Le Penovou k lůze,

měl jsem na mysli především morální lůzu, primitivy, kteří když vytáhnou do ulic, neváhají i rabovat. Podobně jako Němci, příslušníci do té doby snad nejkulturnějšího národa na světě, když, onemocnělí nacistickou propagandou, tak upadli, že rabovali židovské obchody.

I my jsme bývali kulturním národem, avšak byli jsme vystaveni podobnému náporu, na rozdíl od Němců bohužel trvajícímu v různých obměnách až dodnes. Naposledy jsme mohli být hrdí na generaci „dětí 1. republiky“, Seifertem počínaje a Formanem konče, dnes už jen dožívají Suchý, Svěrák a několik málo dalších. Hokejisté to nezachrání.

Všichni víme, že ryba smrdí od hlavy, ale uvědomujeme si dostatečně, jak smrdí naše „česká hlava“ Miloš Zeman? Že pokud má národ politiky jaké si zaslouží, smrdíme po letech komunistických a postkomunistických lží a demagogií sami a tak, že jsme si ho zvolili za prezidenta? Že jsme se dostali do začarovaného kruhu hlava-ryba a ryba-hlava?

„Komunisté dávají pěkným věcem škaredé nálepky“ napsal kdysi Ferdinand Peroutka, a připomínám to i proto, že Zeman se pokusil v našich očích srazit i jeho, publicistu a myslitele, na kterého bychom vedle Havlíčka a Čapka měli být nejhrdější.

Moc se to Zemanovi nepodařilo, zřejmě kvůli nastupující demenci a s ní související nesebekritičnosti, ale kavárna, to byl jeho hokejový gól.

Do kaváren chodíme skoro všichni; máme to tam rádi, je to místo oddechu a debat s přáteli. Je to místo, kde se od počátku 19. století scházeli naši obroditelé a všichni jejich následovníci, včetně Havlíčka, Čapka a Peroutky.

Byli to ovšem intelektuálové, a první, koho museli jak nacisté tak komunisté zlikvidovat, byly právě elity mezi nimi. Ty jim totiž byly nejnebezpečnější.

A jak nacisté tak zejména komunisté svůj hokej vyhráli, neboť využili „hospodskou“ lůzu, která má ze vzdělaných a inteligentních lidí mindrák, a vžilo se proto, že slovo intelektuál jen dnes nadávkou.

A Zeman ve své egoistické touze být znovu prezidentem dal před kavárnou přednost hospodě 4. cenové skupiny.

Takových hospod je totiž nejvíc a chodí tam nejvíc lidí.

Přesto věřím, že stále je u nás dost rozumných, poctivých a angažujících se lidí, kteří mu v tom zabrání.

Bylo by to totiž jen pokračování našeho komunistického a postkomunistického úpadku.

Autor: Bohumil Sláma | úterý 15.12.2015 18:58 | karma článku: 17.16 | přečteno: 974x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Katerina Kaltsogianni

Mám hlad!

Stojím u dveří české kamarádky a ona po mě hází stopky se zbytky jahod, které jedla. Tekly mi sliny, protože jsem měla hlad. Byli jsme tak chudí, že jahody nebo pomeranč byl pro nás nedosažitelný. Ten den jsem vyspěla.

16.2.2019 v 9:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Dáša Stárková

Poslední rok cítka

Jsem asi divná, ale nijak to neprožívám, ani předtím čtyřicet. Proč taky. Vrásky ani celulitida nezmizí, zadek se nezmenší, prsa ne-pushupnou, roky ani kila neubudou a holt nosím brýle na blízko. Nemládnu, ale stará se necítím.

16.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martina Studzinská

Vážená profese

Poslední dobou se hodně píše o tom, že školy stárnou. Průměrný věk učitele je přibližně kolem padesátky. Mladí se do školství příliš nehrnou. Není divu, jejich pracovní podmínky nejsou právě nejluxusnější. Jak tomu bývalo dřív?

15.2.2019 v 21:01 | Karma článku: 15.14 | Přečteno: 398 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Život sám to vždy zařídí nejlíp

Asi každý zažil dobu, kdy ho život více či méně drtil. Když se za tím člověk ohlédne zpět, s prožitou zkušeností, může pochopit, co mu to „drcení“ dalo.

15.2.2019 v 20:42 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 193 | Diskuse

Pavel Vrba

Zaplať, nebo se to všichni dozvědí

Dnešní den začal jako každý jiný. Tedy až do doby, kdy mi jeden známý oznámil, že se dostal do svízelné situace. Obdržel totiž informaci, že je sledovaný a pokud nezaplatí, všichni se dozvědí, choulostivé informace i intimní.

15.2.2019 v 18:50 | Karma článku: 23.60 | Přečteno: 1199 | Diskuse
Počet článků 512 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1065

Psycholog, polyhistor, publicista a spisovatel; zakladatel dobročinného vydavatelství Atelier 89, autor knih Milostné koláže, Základy muškaření a Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, editor knihy K.H.B. a T.G.M o svobodném myšlení, spoluautor knih Tomáš G. Masaryk, neomodernismus a Charta 2012 a Věrni zůstaneme. Články publikuje nejčastěji na Aktuálně.cz.

Najdete na iDNES.cz