Antisemitismus a antisemitismus

15. 01. 2016 12:50:20
V Hořejšových Toulkách českou minulostí jsem našel pouze dvě chyby: že Havlíček byl antisemita a že Smetana měl pravděpodobně lues.

(Historikové v nich pravděpodobně najdou chyby další, to však nic nemění na tom, že Toulky jsou skvělé.) Za chybu týkající se Smetany Petr Hořejš nemůže, neboť byla odhalena až před nedávnem - Smetanova hluchota byla způsobena úrazem v dětství. Ale jak tomu bylo s Havlíčkem?

Havlíček neměl Židy rád, zejména jako člověk prosazující morálku, avšak při jeho soudnosti a realismu ho za antisemitu považovat nelze: „Když si bez všelijakých předsudků a trochu protřelejším okem ze známosti člověčenstva nynější stav židů povážíme, shledáme hned, že právě jejich bývalá poroba a nedostatek stejného práva s námi je přivedl na nynější stupeň jejich obyčejů a způsobů, a že oni sami buď jsou jen málo nebo jen docela nic vinni na své nynější pokaženosti. Staré vlády obyčejně dřely židy v pravém smyslu toho slova, žádaly na nich daně tak veliké, že skutečně na poctivý způsob nebylo možno tolik vyzískat, neboť tyto vlády považovaly židy jako nějaké živé stříbrné a zlaté doly, z kterých se ustavičně dá těžit; kromě toho byl žid dle nekřesťanských a pravému duchu Kristovu zcela protivných tehdejších předsudků vyloučen z nejhlavnějších lidských práv – nesměl kupovat statky a pozemky, nesměl provozovat jisté živnosti, ba i právo k ženění musel koupit za nesmírnou peněžitou cenu, a při tom v životě zakoušet největší potupy a odstrkování. Jest divu, že při tom neměl žádné lásky ke křesťanům takto nekřesťansky s ním jednajícím? Stran židů může se vším právem říci: jak jste si je vychovali, tak je i máte. Nelze však pochybovat, že židé dosáhnuvše s námi stejného práva, časem velikou část svých nectností odloží, poněvadž tyto nectnosti neleží snad v povaze izraelitského kmene, nýbrž v okolnostech. Přesvědčíme se brzy, že emancipace židů nám vcelku ani dost málo neuškodí, nýbrž ještě prospěje, jakož musí prospět každá spravedlivá věc.“

Buďme tedy vůči Židům spravedliví také my a dnes: i nadále na jedné straně čelí neoprávněným nenávistným kampaním, na druhé straně zdaleka ne všichni jsou neviňátka. Patří mezi ně Nicholas Winton i Lev (překládej: král šelem) Trockij, u nás spisovatel-humanista Egon Hostovský i ... ... Vladimír Železný.

Mně osobně především vadí, že Židé bývají často šedými eminencemi tahajícími za nitky, v ekonomice, politice i v médiích. Dosáhli například toho, že holocaustu (který byli jistě příšerný) využívají k tomu, aby jakákoli kritická zmínka o nich byla chápána skoro jako projev antisemitismu. Nebo že úspěšně zapírají skutečnost, že Izrael vznikl násilím a terorem.

(Už jen proto v něm Židé nenalezli vytoužený klid, naopak, je trvalým ložiskem napětí, ohrožujícím nejen je, ale též světový mír. Je jedním z klíčových zdrojů nenávisti muslimů vůči Západu, zejména vůči USA, které ho donedávna podporovaly, mimo jiné „díky“ židovským lobby.)

My bychom se „dlouhodobými nadstandardními vztahy s Izraelem“ pyšnit neměli. Když jsme mu v roce 1947 pomohli, bylo to proto, že už tehdy jsme byli Stalinovy pohůnky: Stalin, který Židy nenáviděl, tehdy nakrátko obrátil, protože si myslel, že Izrael bude socialistický (kibucy atd.) Dlouhodobě dobré vztahy s Izraelem nemáme, neboť jsme na něj pak čtyřicet let jen plivali.

A už vůbec bychom se neměli pyšnit rektoskopií vůči Izraeli dělanou Zemanem, provázenou nehoráznými výroky, jedněmi z těch mnoha, kterými nám dělá ve světě ostudu.

Izraelci a Palestinci, to není bílá a černá, ale dvě tmavě šedé. Těžko říci, která je tmavější.

Autor: Bohumil Sláma | pátek 15.1.2016 12:50 | karma článku: 11.64 | přečteno: 484x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Katerina Kaltsogianni

Mám hlad!

Stojím u dveří české kamarádky a ona po mě hází stopky se zbytky jahod, které jedla. Tekly mi sliny, protože jsem měla hlad. Byli jsme tak chudí, že jahody nebo pomeranč byl pro nás nedosažitelný. Ten den jsem vyspěla.

16.2.2019 v 9:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Dáša Stárková

Poslední rok cítka

Jsem asi divná, ale nijak to neprožívám, ani předtím čtyřicet. Proč taky. Vrásky ani celulitida nezmizí, zadek se nezmenší, prsa ne-pushupnou, roky ani kila neubudou a holt nosím brýle na blízko. Nemládnu, ale stará se necítím.

16.2.2019 v 8:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Martina Studzinská

Vážená profese

Poslední dobou se hodně píše o tom, že školy stárnou. Průměrný věk učitele je přibližně kolem padesátky. Mladí se do školství příliš nehrnou. Není divu, jejich pracovní podmínky nejsou právě nejluxusnější. Jak tomu bývalo dřív?

15.2.2019 v 21:01 | Karma článku: 15.14 | Přečteno: 398 | Diskuse

Jan Tichý(Bnj)

Život sám to vždy zařídí nejlíp

Asi každý zažil dobu, kdy ho život více či méně drtil. Když se za tím člověk ohlédne zpět, s prožitou zkušeností, může pochopit, co mu to „drcení“ dalo.

15.2.2019 v 20:42 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 193 | Diskuse

Pavel Vrba

Zaplať, nebo se to všichni dozvědí

Dnešní den začal jako každý jiný. Tedy až do doby, kdy mi jeden známý oznámil, že se dostal do svízelné situace. Obdržel totiž informaci, že je sledovaný a pokud nezaplatí, všichni se dozvědí, choulostivé informace i intimní.

15.2.2019 v 18:50 | Karma článku: 23.60 | Přečteno: 1199 | Diskuse
Počet článků 512 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1065

Psycholog, polyhistor, publicista a spisovatel; zakladatel dobročinného vydavatelství Atelier 89, autor knih Milostné koláže, Základy muškaření a Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, editor knihy K.H.B. a T.G.M o svobodném myšlení, spoluautor knih Tomáš G. Masaryk, neomodernismus a Charta 2012 a Věrni zůstaneme. Články publikuje nejčastěji na Aktuálně.cz.

Najdete na iDNES.cz