Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kdy nás Evropa přestane přezírat?

Úvahy o našem polistopadovém vývoji v médiích nedoznívají a je to dobře: je třeba neustále posilovat národní paměť a čistit ji od mýtů. V minulosti jsme několkrát dostali, vesměs ne vlastní vinou, téměř smrtelné rány, a vždy jsme se z nich nakonec vzpamatovali. V současné době se zdá, že opět ožíváme...

V dávné minulosti nám největší ránu zasadila Bílá Hora, avšak tehdy jsme si za to ještě mohli hlavně sami. Prvotní příčinou byl rozštěp husitského hnutí (a jak nám naše rozštěpení, pánové Klausi a Zemane, škodí dnes?), který znamenal, že jsme se v Evropě neprosadili a Evropa - tehdy výhradně katolická - na nás zanevřela, což s několika málo krátkými přestávkami trvá dodnes. Po Vestfálském míru jsme se z evropské politiky na staletí vytratili. Naši reformaci, která později sehrála rozhodující úlohu v evropských a amerických dějinách, neboť vyústila v osvícenství a byla potom rozhodující příčinou euroamerického hospodářského rozmachu, prosadil až Luther, který se označoval za husitu.

Tím, že jsme se ocitli na periferii evropského dění, jsme značně ztratili, mimo jiné z toho důvodu, že od nás nejen odcházely nejlepší "mozky", ale téměř žádné jiné k nám nepřicházely. (Proto dnes mají například Rakušané mnohem víc Nobelových cen než my.) Přiznejme si bez obalu, že nyní už opět trpíme komplexem méněcennosti, který v 19. století vyústil v přehnané vlastenectví, aby po roce 1948 přešel do opaku: moc o tom nemluvíme, ale za to, že jsme Češi, se ve skrytu duše stydíme a "hojíme" se snad jen na hokejistech a tenistech.

Dnes skoro směšné vlastenectví bylo hnací silou našeho kulturního a následně i hospodářského rozvoje v průběhu 19. století. Naše narůstající sebevědomí však bylo zpočátku postaveno na falši, na Hankových Rukopisech, a teprve až jsme poněkud ozdravěli, jsme je odmítli. Nejsebevědomější jsme byli v roce 1928, kdy jsme byli jednou z kulturně i hospodářsky nejbohatších zemí Evropy a ideově jsme byli díky Masarykovi v čele světového vývoje. Částečně jsme se tomu přiblížili v šedesátých letech, kdy byly v nejlepším věku "děti 1. republiky", nejen nositelé Nobelových cen Heyrovský a Seifert, ale též Firkušný, Kubelík, Kundera, Forman a mnoho dalších, včetně Havla, Suchého, Svěráka aj.

Přežili jsme Mnichov 1938, a jak to vyjádřil Benešův spolupracovník Prokop Drtina, "Československo nezaniklo vlastní vinou, ale kvůli nevědomosti ostatního světa". 

Přežili jsme i Únor 1948. Srpen 1968 byl ještě větší ranou, neboť byl doražením tonoucího.

To vše nás jen ještě víc oslabilo. Dál cituji z připravované knihy Proroci a Faustové: "Prezident Beneš, přestože po Masarykovi a před Havlem nejlepší, nejvzdělanější a mezinárodně nejúspěšnější český politik (jeho mimořádnou vzdělanost a z toho pramenící argumentační převahu uznávali i Churchill a de Gaule), se dopustil tří osudových (odpustitelných?) chyb: v roce 1938 nařídil demobilizaci, v průběhu války byl příliš vstřícný vůči Stalinovi a po válce se zasadil o vyhnání českých Němců.

Nepřistoupil na jejich požadavek, aby byli odsunuti jen vysloveně aktivní nacisté, což mělo za následek řadu negativních ne-li zhoubných následků:

1. Československo ztratilo necelé 2,5 miliony obyvatel, převážně zdatných a poctivých zemědělců, řemeslníků, techniků, manažerů a obchodníků. České pohraničí po jejich odchodu značně a nenávratně zpustlo.

2. Za jejich přítomnosti by komunisté nevyhráli volby v roce 1946, a v roce 1948 by proto pravděpodobně ke komunistickému převratu nedošlo.

3. Odchodem Němců jsme ztratili přímý kontakt s němčinou, po staletí hlavním zdrojem naší informovanosti o Západě, v němž Německo jako do roku 1933 nejkulturnější národ světa hrálo prvořadou roli. Tato ztráta byla dovršena po roce 1948, kdy němčinu na českých školách všech stupňů nahradila ruština. 

Po Únoru 1948 komunisté přešli do odkrytého útoku, maskováni již jen propagandou. Nastala padesátá léta, řízená sovětskými poradci a naplněná terorem a strachem.

Poslední následná fáze, po roce 1968, byla vlastně resovětizací. Používala sice méně drastických, ale stejně perfidních a účinných metod. Z hlediska vývoje mentality českého národa měla fatální následky. Nejen proto, že se znovu obnovil a stabilizoval ‚socialismus‘, ale především proto, že ve společnosti se upevnily primitivní poloasijské normy myšlení a chování. Stalinismus u nás začal trvat již příliš dlouho. Společnost ztratila poslední ideály, emigrací mnoha nejlepších lidí byla ‚decerebrována‘ a chronicky onemocněla."

Naše ideová, morální, kuturní i ekonomická nemoc se, přes mnoho příznivých faktorů, po Listopadu ještě zhoršila, hlavně působením "dětí komunismu" v čele s Klausem a Zemanem.

Stále však máme jednu velkou výhodu: ideu českou, zosobněnou Palackým, Havlíčkem, Masarykem, Čapkem a Havlem.

V současné době můžeme a musíme jít proti upadání Západu, který je dnes opět "nevědomý". Máme dokonce potenciály Západ předejít. V Masarykově poselství k parlamentu a národu z roku 1928, k 10. výročí Československé reubliky, je věta: "Naše úkoly bývaly těžší, než jsme si přiznávali, a přece jsme vybudovali stát, který požívá důvěry za hranicemi a - což je ještě důležitější - důvěry nás samých, nás všech."   

Nechť se na mne antiintelektuálové a ekonomisté nezlobí: rozhodují vyšší ideje a ideologie. Je to nevývratný dějinný imperativ. Ekonomika je druhotná, následuje až po celkové ideové ozdravě společnosti.

Budeme schopni vrátit se k idejím naší minulostí?

Budeme schopni docenit význam T. G. Masaryka a Václava Havla?

Evropa a celý svět měl po roce 1989 Masarykovy-Havlovy ideje k dispozici, ale přezíravě je přehlédl.

Pokud na ně nenavážeme a nebudeme je dál rozvíjet alespoň my,  nikam dál se nedostaneme, a budeme dál upadat podobně jako současný Západ.

V opačném případě se staneme předvojem stejně jako po roce 1918. Překonáme komplex méněcennosti a nebudou nám zbývat jen hokejisté a tenisté.

Jak to věděl už Havlíček, jedinou cestou je široce podložená vzdělanost, kulturnost, soudnost a mravní integrita.

Masaryk k tomu (jakoby) dodává: "Potřebujeme idejí, idejí živých a velikých, a nebudeme malí".

Máme je, jen je nesmíme přehlížet.

 

Autor: Bohumil Sláma | sobota 13.12.2014 15:18 | karma článku: 13,36 | přečteno: 682x
  • Další články autora

Bohumil Sláma

Co má hilsneriáda společné se sobotkiádou

Věřím, že naprostá většina diváků, kteří sledovali první díl televizního filmu Zločin v Polné, ho pochopili správně: šlo o zápas zdravého rozumu s rozumem nezdravým, mýtickým, demagogickým a uchylujícím se ke lžím.

7.2.2016 v 9:32 | Karma: 12,31 | Přečteno: 1093x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Antisemitismus a antisemitismus

V Hořejšových Toulkách českou minulostí jsem našel pouze dvě chyby: že Havlíček byl antisemita a že Smetana měl pravděpodobně lues.

15.1.2016 v 12:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 685x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

V čem mají muslimové pravdu: Milan Lasica nám všem, zejména našim „elitám“

Islám sice navázal na judaismus a křesťanství, ale v mnohém je opravil, byl ve své době pokrokový, a proto se muslimové na judaismus i křesťanství od počátku dívali a dodnes dívají přezíravě, mnozí pohrdavě.

13.1.2016 v 12:38 | Karma: 35,67 | Přečteno: 2727x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Je potřebná Ústava Země?

Rád přiznávám, že Návrh ústavy Země, vypracovaný profesorem Masarykovy univerzity Josefem Šmajsem, s jehož textem jsem se seznámil před nedávnem, na mne silně zapůsobil.

19.12.2015 v 16:39 | Karma: 6,82 | Přečteno: 345x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Jak se dá onálepkovat i slovo kavárna

Když jsem v článku pro Aktuálně.cz (Názory, http://blog.aktualne.cz/blogy/bohumil-slama.php?itemid=26497) přiřadil našeho nynějšího prezidenta spolu s Le Penovou k lůze,

15.12.2015 v 18:58 | Karma: 17,40 | Přečteno: 988x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Co kdysi napsal Karel Čapek o jednom čelním politikovi-podnikateli

Čapek byl jedním z nejserióznějších prvorepublikových publicistů, avšak občas popustil uzdu své fantazii, když například napsal fantasmagorický-alegorický článek, z něhož jsem si dovolil vyjmout:

5.3.2015 v 0:00 | Karma: 9,01 | Přečteno: 333x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Jak tomu mohlo být s Klausem a jeho amnestiemi (a teď se Zemanem?)

Už delší dobu se u nás proslýchá, že se u nás "rozlézají" ruští tajní agenti, ale nevěnujeme tomu asi dostatečnou pozornost. A protože snad nikdo z nás nemá rád konspirační teorie, unikají nám možná některé souvislosti, a to nejen ty málo pravděpodobné, ale zřejmě i ty pravděpodobné nebo dokonce velmi pravděpodobné.

4.2.2015 v 12:26 | Karma: 17,37 | Přečteno: 926x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Němci vs. Slované, Evropané vs. muslimové

Němec, odrodilý Žid Karl Marx nenáviděl nejen kapitalisty, ale též Židy a podobně i Slovany: „Je potřebné jejich vyhlazení, bezuzdný terorismus na ně, nikoli v zájmu Německa, ale v zájmu revoluce.“ Jeho ideový druh Friedrich Engels byl s ním i v tomto zajedno: „Všeobecná válka... rozmetá tento slovanský spolek a tyto malé mizerné národy zničí až do jejich jména.“

12.1.2015 v 22:43 | Karma: 12,59 | Přečteno: 2199x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Zničí kapitalismus demokracii nebo demokracie kapitalismus?

S tím související otázku, zda kapitalismus zničí intelektuály nebo naopak, si klade článek v Parlamentních listech ze dne 20. 12. Je přeexponovaná, příliš vyhrocená: dokud a pokud tu lidstvo bude, bude i kapitalismus a budou i intelektuálové. Základní otázka by proto podle mne měla znít: nakolik dnes kapitalismus ničí demokracii?

21.12.2014 v 11:16 | Karma: 10,58 | Přečteno: 702x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Povstane Václav Havel "z mrtvých"?

"Avšak známo jest, že poctivý neúhonný vždy bývá nepoctivým a rozpustilým protivný... tím, že jest jinaký," psala už Božena Němcová. Vycházela ze znalosti života; možná i z toho, jak "úhonní" uštvali Dobrovského, jak ničili Havlíčka a jak "neúhonnné ovce" od něj, když se dostal do defenzívy, odtáhli ruce.

19.12.2014 v 14:47 | Karma: 9,56 | Přečteno: 722x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

... protože islám a pravoslaví neprošly reformací a osvícenstvím

Je to už několik let, co jsem četl krátký článek pojednávájí o tom, že čínští vědci zkoumali otázku, proč Evropa a následně i USA kdysi předběhly ostatní svět. Dospěli k závěru, že to bylo především díky náboženství. Víc toho v článku nebylo, a tak jsem přemýšlel dál, a dospěl jsem k závěru, že to bylo reformací a nástupem protestantství - příklonem k potřebám člověka, jeho pozemskému životu a zejména protesantskému "kdo se přičiní, tomu i Bůh pomůže". Dále to pak bylo osvícenstvím, kterým i katolická Francie částečně dohnala protestantské země. My jsme šli poněkud zvláštní cestou, neboť jsme odklon od katolicismu řešili spíše agnosticismem a ateismem. Proto jsme dnes nejateističtější zemí světa, podle mého názoru tím v tomto ohledu i nejpokrokovější.

19.12.2014 v 11:48 | Karma: 11,68 | Přečteno: 888x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Proč si vážím budhismu a Dalajlámy

Když tibetský Dalajláma vyjádřil obavu, že je možná poslední, zabolelo mne to a současně mne to i potěšilo: naznačil tím, že se zbavuje dávných nadpřirozených kořenů budhismu. Po unitářství je budhismus vírou nejvíc zbavenou mýtů, a proto je z "nekřesťanských" věrouk (vyspělému) evropskému myšlení nejblíž. Proto je i můj přítel, duchovní pražských unitářů Petr Samojský, do jisté míry budhistou.

17.12.2014 v 15:07 | Karma: 10,42 | Přečteno: 546x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Církevní restituce - útok na demokracii

Ministr Jurečka (KDU/ČSL) nechal odvolat náměstka pro resituce navrženého ČSSD a ČSSD se to nelíbí. Jde ovšem o mnohem víc. Nejde jen o to, že je to problém vládní koalice, který ČSSD i KDU/ČSL překonávají jen se zatnutými zuby.

17.12.2014 v 10:30 | Karma: 30,05 | Přečteno: 1553x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

V čem se přece jen obnovuje studená válka

Byla tu vlastně vždy, přinejmenším už od starého Řecka, kdy demokracie poprvé zápasila s autokracií. Když se neválčilo, byla studená, když se válčilo, byla horká. Vždy do byla válka mezi lidskou nevědomostí a nesoudností a vědomostí a soudností - válka mezi dobrem a zlem. Noví političní vůdci vždy začínali s krásnými idejemi, aby dříve nebo později, oni nebo jejich pokračovatelé, zparchantěli. Nebo začali hned s útoky na spodní proudy v člověku, jakými jsou nekritická víra, nacionalismus, ekonomismus atd. (Ekonomismem začal i liberální demokratismus a marxismus.)

16.12.2014 v 16:00 | Karma: 7,77 | Přečteno: 429x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Čapek, Havel, Scheinpflugová a "Dáša"

V neděli jsem v televizi viděl Karla Čapka, v nepřekonatelném podání Josefa Abrháma, ve filmu Člověk proti zkáze, a nemohl jsem potom spát. Dojalo mne i to, že Čapek zemřel v roce 1938, Scheinpflugová v roce 1968. Dnes si připomínám i Václava Havla a napadá mne: "Když chceš poznat muže, podívej se na jeho ženu".

16.12.2014 v 10:33 | Karma: 11,47 | Přečteno: 1179x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Co nikdo neřekne k přílivu emigrantů do Evropy

Když jsem dnes v Otázkách VM poslouchal moudré pány Halíka, Švejnara a Hartla, skoro ve všem jsem s nimi souhlasil (a oni také skoro ve všem souhlasili mezi sebou), ale to nejdůležitější mi chybělo: nutnost exportu demokracie, to znamená hmotných a zejména duševních majetků do rozvojových zemí.

14.12.2014 v 14:52 | Karma: 17,40 | Přečteno: 2112x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Spasí nás mladí?

Slyšel jsem to v životě mnohokrát a slyším to teď zase: "snad to změníte vy, naši mladí". Nejdřív jsem to slyšíval od rodičů a učitelů, potom v několika takřka celonárodních vlnách. V roce 1968 reformní komunisté vyzývali mladé lidi, aby vstupovali do KSČ a pomohli jim přemoci konzervativní komunisty, po roce 1989 se věřilo ve "studenty" - aby skoro všichni, snad až na Šimona Pánka, nakonec zklamali.

14.12.2014 v 10:20 | Karma: 12,69 | Přečteno: 594x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Z voršilek se stává řád sudiček, napsaly včera Novinky,

(pořád se soudí) což vyvolává otázku: a co ostatní "Kalouskovi" církevní restituenti? Už teď přece spekulují, jak zobchodovat nově nabyté majetky, aby se v budoucnu měli ještě lépe.

13.12.2014 v 10:38 | Karma: 13,10 | Přečteno: 714x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Rozhodující je, jaké kdo má informace...

Kdybych nebyl svému otci vděčný na nic jiného (ale bylo toho i jinak hodně), tak určitě za jeho "Měl bys číst jen to nejlepší, od pohádek až po filosofii". Když vidím dnešní mladé lidi, jak se dívají na ty (omlouvám se) sra... v televizi, kolik času tráví počítačovými hrami, planostmi a hloupostmi na Faceboocích, jak jsou přehlceni zbytečnými, zkreslenými nebo dokonce lživými informacemi a tak dál, je mi jich líto, je to skoro k pláči. Silně to zjednoduším, ale jako zvolání to snad stačí: "Co máš v hlavě, takový jsi..."

12.12.2014 v 15:02 | Karma: 11,78 | Přečteno: 388x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Proč by Česko mělo uznat Palestinský stát

Českou demokracii čeká řešení další ožehavé, svízelné a mimořádně závažné, byť na druhé straně snadno řešitelné otázky: uznat právo Palestinců na vlastní stát? Palestinci Izrael uznat nemohou, protože Židé jsou na "svém" nynějším území nezpochybnitelnými okupanty (v podstatě stejně jako jimi byli u nás za Protektorátu Němci, odvolávající se na sudetské Němce); Izrael a zbytek světa ovšem Palestinský stát uznat může. Okolnosti jsou komplikované, to by ale nemělo bránit jednoznačnému závěru: uznat.

11.12.2014 v 12:33 | Karma: 7,40 | Přečteno: 866x | Diskuse| Ostatní
  • Počet článků 512
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1072x
Psycholog, polyhistor, publicista a spisovatel; zakladatel dobročinného vydavatelství Atelier 89, autor knih Milostné koláže, Základy muškaření a Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, editor knihy K.H.B. a T.G.M o svobodném myšlení, spoluautor knih Tomáš G. Masaryk, neomodernismus a Charta 2012 a Věrni zůstaneme. Články publikuje nejčastěji na Aktuálně.cz.

Seznam rubrik